Moudrá volba

  • 24.1.2019
  • editor

Už víme, že příčina úzkostí či depresí není přesně diagnostikována.

Z celostního pohledu však nacházíme spojitost s našimi emocemi. Pokud dlouhodobě potlačujeme své emoce, můžeme nakonec sami sebe zablokovat. Pak postačí, že se v životě objeví krizová situace a spouštěč úzkosti či deprese je na světě.

Jak tomuto předejít? Můžeme jít cestou prevence. Pojďme na to odjinud:

Mám nabídku udělat horský výšlap. Vím, že nebude jednoduchý, mám zdolat stovky výškových metrů a možná mnohdy překonat sám sebe. Pokud to zvládnu, získám radost, že jsem obstál sám za sebe, mohu se pak dívat z nadhledu na kouzelnou přírodu kolem mě. Naplní mě to uspokojením, ze kterého mohu do budoucna čerpat a to přece má smysl.

Když se rozhodnu, že výšlap uskutečním, jak to provedu?

Mohu třeba rychle a chaoticky zbalit pár věcí, vzít si nějaké boty a hurá do akce. Pokud nebudu věnovat pozornost například správnému výběru bot, může mě překvapit otlačená noha, která začne bolet a nakonec bolí tak, že nevidím a nevnímám krásy okolo a přemýšlím jen nad tím, abych to už měl za sebou.

Mohu také věnovat dostatek času přípravné fázi, včetně výběru kvalitní obuvi, výšlap tak zdolám s lehkostí a užívám si každý krok, vidím a vnímám nádheru okolo, přinese mi to uspokojení a radost.

Vraťme se nyní zpět k úzkostem a depresím. Kterou z možností byste zvolili, ať vás tyto krajní stavy v životě nepotkají?

Za mě by vyhrálo soustředit se na přípravnou fázi. Jak?

Učit se lépe rozumět svým emocím tak, že s nimi začnu pracovat. V terapiích pěti negativních emocí můžeme odhalit místa, která mi emoce zablokovala a tak vytvořila chybné programy. Odstraněním bloků mohu najít praktické pomůcky v podobě jiného pohledu na věc, nových uchopení situací a tím postupně své emoce harmonizovat. Kritickými situacemi pak procházím bez větší újmy.

Dává vám to smysl?