Vnímání je projekce

  • 15.11.2019
  • editor

Je asi málo těch, kteří neviděli film Matrix. Kultovní sci-fi snímek o počítačovém systému, na který jsou připojeni lidé žijící svůj virtuální život. Možná málokdo si uvědomuje, jak propustná je hranice mezi sci-fi a realitou, protože každý žijeme svůj Matrix…VNÍMANÍ JE PROJEKCE. Projekce každého z nás.

Něco vidím, slyším, cítím, něco se mi děje v hlavě. To si zevšeobecním, překroutím a mám obraz, zvuk, pocit, myšlenku. Svůj jedinečný výstup, svou projekci.

Po ulici jdou dva muži a potkají ženu. První muž řekne: „ Ta žena je velmi zajímavá. „ Druhý řekne: „Ta žena je nějaká divná.“ Prvnímu muži žena připomněla milovanou babičku, druhý muž si při tom vzpomněl na svou přítelkyni, se kterou prožil bolestný rozchod. Třetímu kamarádovi u piva pak popisují ženu z ulice a kamarád ani nepozná, že se jedná o tutéž osobu. Každý z mužů naprojektoval do události svou představu.

Můžeme se na to podívat i jinak. Říká se, že za jednu sekundu kolem nás projde přes dva miliony bitů informací. Náš mozek je schopen zpracovat za stejný čas kolem 132 bitů informací.

Kdo je ten, co rozhodne, které informace mozek zpracuje? Jsme to jen my sami. Jen my rozhodujeme o tom, jaké myšlenky a programy vpustíme do naší hlavy.

Buďme si téměř jisti, že když ráno vstaneme s pocitem, že za nic nestojíme a nezasloužíme si ani svůj úsměv v zrdcadle, bude se přesně tímto směrem zrdcadlit náš den. U domu zakopneme a narazíme si palec, do práce nám ujede spoj, v práci se na nás oboří šéf, kamarádka řekne něco, co se nás osobně dotkne a doma se už jen u zmrzliny a balíčku chipsů utvrdíme, že si vlastně nic jiného nezasloužíme. Kruh negativní projekce se pomalu uzavírá.

Můžeme se také rozhodnout jinak. Ráno se na sebe usmějeme a řekneme si: „ Těším se, co nového mě dnes potká.“ Už tímto postojem získáme zodpovědný přístup. Projekce v naší hlavě nebude uzavřeným kruhem, změní se v rozrůstající strom, který se dále košatí. Jsme otevřeni novým možnostem, novým výzvám.

Je bláhové myslet si, že když zvolíme druhou možnost, nikdy v životě nepotkáme negativní situace.

Svým rozhodnutím však k nim najdeme jiný postoj, staneme se pozorovateli, kteří se jen tak nevtáhnou do uzavřeného kruhu. Vždy najdeme cestu směrem ven.

Vnímejte jen ten rozdíl:

„ Nic jiného si nezasloužím ! „

„ Co mohu udělat pro to, abych se cítila lépe? „

Takže chcete se točit v kruhu dokola kolem nebo se rozhlédnout z koruny stromu? Je to jen na nás. Jen my rozhodujeme, na jaký Matrix se připojíme.