Myšlenka o Růži

  • 28.6.2020
  • editor

Zrak mi spočinul na růži, fascinovaná její krásou, jsem přičichla a chvilku ji pozorovala. Mým tělem projel pocit čisté radosti.

Ještě před dvěma měsíci jsem měla o růži strach, připadala mi příliš slabá na to, aby letos vykvetla. Chodila jsem za ní denně, zalévala, promlouvala k ní, nebylo dne, kdy bych ji nevěnovala pozornost.

Dovolte mi teď na chvíli přesunout myšlenky jinam, k období, kdy se i růži nedařilo..

Říká se, že na mezních situacích může člověk vyrůst.

Mezní situace nás bez připravenosti vyhodí na neznámé cestě, nepodají nám mapu ani kompas. Ztrácíme orientaci, začínáme podléhat chaosu. Dosavadní systém našeho myšlení vypovídá službu.  Přichází výzva najít ten správný směr domů a přitom si vybudovat nový systém orientace. Pokud máme při sobě alespoň něco funkčního, naučíme se to kvalitněji a efektivněji používat, zbytečné a zatěžující na cestě propustíme.

Člověk výzvu může přijmout i s vědomím, že cesta je nelehká, přesto na ni nalezne nové pohledy, cenné zkušenosti a naučí se k věcem jinak stavět. Člověk také může vzdorovat a utíkat do minulosti k původně fungujícím věcem. A může se i ztratit..

V každém případě nás mezní situace stojí spoustu sil a čas je náš protihráč. Pokud to trvá dlouho, síly ubývají. Začínáme jet na záložní motory našeho energetického potenciálu. Pokud vynakládáme úsilí na shánění benzínu do záložního motoru, asi neřešíme, zda máme umytou kapotu auta. A tak i my snížíme své „ VOLUME“ vnímavosti. Vidíme, slyšíme a cítíme jen záměr projít cestu a nalézt směr. Až se to podaří, zhluboka si oddychneme a teprve pak zvyšujeme vnímavost k sobě – začínáme vidět rány, které jsme utržili, vnímat únavu těla a rozhlížet se okolo.

A možná v ten moment ji ucítíme, tu omamnou a přitom známou vůni Růže. Něco, co je v nás  a co nám dává jistotu a pocit bezpečí. A možná teprve pak si uvědomíme, že nastal ten správný čas pečovat o ni, pečovat o své nitro, protože jedině tam nalezneme správnou motivaci a smysl života.

Jestli půjdete okolo růže, PŘIČICHNĚTE k ní a ptejte se sami sebe:

Kdo jsem?

Co je pro mě v životě důležité?

Co chci a proč to chci, s jakým záměrem?

Za co jsem vděčný?

Jaký je můj smysl, smysl věcí které dělám?

Jsem si jistá, že jste konečně DOMA !