Harmonizační zklidnění: Větší nadhled i lehkost při zvládání zátěže každodenního života ROZHOVOR

  • 9.3.2017
  • editor

Dnešní doba, naše práce i osobní život na nás často kladou vysoké požadavky na výkonnost. Kvůli tomu ztrácíme schopnost vnímat to, co se uvnitř našeho těla odehrává. Stres nás překvapí v plné síle, aniž bychom si všimli, že do nás vůbec pronikl. Ve výsledku pak nemáme čas nebo náladu na rodinu, své koníčky ani na sebe samotné. Řízená metoda harmonizačního zklidnění je průvodcem fyzickým a mentálním uvolněním. V sedmi otázkách a odpovědích vás s ní seznámím blíže.

 

  1. Co je smyslem zklidňujícího harmonizačního sezení?

Dnešní doba je obecně hektická a má zmatek v hodnotách, v pojetí rodiny, mužské a ženské role. Kvůli tomu se lidé obecně cítí přetíženi, dezorientováni a hledají možnosti, jak z toho ven.

Sama jsem prožila takových téměř 16 let v původní profesi, kde jsem byla pod obrovským tlakem velkého množství povinností, které jsem zároveň musela skloubit s rodinným životem, a upřímně přiznávám, že kolikrát jsem na to neměla sílu ani energii.

Smyslem harmonizačního zklidnění je naučit se ZASTAVIT, odpočinout si, načerpat nové síly a vitalitu, srovnat si myšlenky, něco i z hlavy vypustit a být tím silnější do každodenního života.

 

  1. Jak člověk pozná, že potřebuje zklidnit?

Tak jako každý z nás jsme originál, máme i každý jinak nastavenou míru potřeby. Představte si třeba, že jedete autem a blížíte se ke křižovatce, která je řízená semaforem. Někdo už zpozorní, když křižovatku v dálce zahlédne, a hned mu projede hlavou: „Aha, tam je semafor, musím dávat pozor.” Někdo zpozorní, až když na křižovatku vjede, a někdo, až když se rozsvítí červené světlo. Jsou i takoví, kteří si řeknou: „Já to ještě stihnu projet na červenou”.

Potřebu zklidnění v nás signalizuje ono rozsvícení červeného světla – to jsou pocity únavy, tlaku, přetížení, nedostatku energie, prchlivosti, nezvládání běžných situací, nervozity, nesoustředění a v neposlední řadě nekvalitní spánek.

 

  1. V jakých směrech či oblastech běžného života dokáže metoda zklidnění pomoci?

Člověk tady zrelaxuje, odpočine si, načerpá nové síly, zjistí, jaké je to být uvolněný. Pokud je někdo uvolněný, jeho tělo se cítí hned lépe a právě zklidnění a uvolnění neutralizuje stresové hormony v našem těle.

Tím, že se pracuje s podvědomím, jsou účinky dlouhodobější. Člověk získá do života větší nadhled a lehkost při zvládání každodenní zátěže.

 

  1. Jak sezení probíhá?

V první fázi je potřeba dát klientovi obecné ponaučení, díky kterému může opustit případné obavy z neznámého. Lidé si velmi často přestavují, že když zavřou oči a uvolní se, začne probíhat něco jako jevištní hypnóza. Mýty o čemkoliv podobném je proto potřeba vyvrátit. Člověk se už může i v této fázi začít postupně uklidňovat a uvolňovat se.

Pak následují techniky na uvolňování fyzického těla a posléze i mentálu. Poté následuje fáze samotného prožitku přes všechny smysly s cílem zklidnit a uvolnit tělo i mysl.

Na konci sezení člověk procitá do nového bdělého stavu, zcela odpočatý a zklidněný. Pokud má zájem podělit se o své zážitky či zkonzultovat cokoliv týkající se tohoto prožitku, dávám mu závěrečný prostor.

 

  1. V čem se harmonizační metoda liší od zmíněné jevištní hypnózy, za niž ji lidé mylně zaměňují?

Jevištní hypnózu jsem kdysi zhlédla v televizi a byla o tom, že člověk se jakoby stane loutkou, která ztratí kontrolu nad tím, co se děje, a je manipulována hypnotizérem.

U harmonizačního sezení je regulátorem všeho klient, který má vše plně pod kontrolou, je při vědomí a dělá jen to, co je pro něj užitečné. Já funguji pouze jako průvodce, jehož pokyny následuje. O tom, co se děje, rozhodujete vy sami.

Máte zavřené oči a odpočíváte, relaxujete, uvolňujete se. Jediné, co může být překážkou, jsou obavy a strach. V tomto případě můžete otevřít oči a ukončit sezení.

 

  1. Jak se člověk cítí, když po harmonizačním sezení odchází?

Zklidněně a uvolněně ☺ Pokud bylo tělo vystavováno dlouhodobému stresu a napětí, je možné, že příjde dříve nebo později únava (slovy jednoho klienta: „Jako bych celý den hrál tenis“ ). Je to dáno tím, že se tělo dosud bránilo uvolnit se jednoduše proto, že mechanismus byl nastaven dlouhodobě opačně. Únava je spíše krátkodobá a po ní přijde očekávaná úleva.

Tím, že podvědomí si prožilo, jak to vypadá, když je uvolněné, najde si dříve nebo později své mechanismy k tomu, jak se opět uvolnit, když je potřeba. Jen potřebuje čas, aby veškeré změny zintegrovalo.

Také může dojít k tomu, že člověk si v průběhu najde odpovědi na otázky, které řeší či které ho tíží. Slovy jednoho klienta: „Je to zklidňující cesta, na které můžete dojít k bráně, kterou když otevřete, můžete nalézt i spoustu odpovědí. Je to jen na vás, je to jakýsi bonus”.

Pro inspiraci můžete nahlédnout do článku od klientky, která celý svůj prožitek a to, co se dělo potom, popsala na blogu mých webových stránek.

 

  1. Jak často je vhodné aplikovat zklidňující metodu?

Pro ty, kteří nepropadají nežádoucím stavům dlouhodobě, ale jen nárazově, postačí zajít v případě akutního stavu. Možná i jen jedno sezení jim dokáže nastavit mechanismus, jak to potom zvládat sám a lépe.

V opačném případě musím podotknout, že zázraky se nedějí ani díky zklidňujícímu sezení. Pokud je člověk dlouhodobě vystavován stresu, napětí a přetížení či nespavosti, jsem si jistá, že již po prvním sezení se mu uleví, nicméně je potřeba opakování, aby si podvědomí navyklo a přijalo nový stav jako automatický. Harmonizační sezení je také možné kombinovat s jinými technikami, které mohou zklidnění podpořit.